Very Rev. Fr. Daniel Rono

Very Rev. Fr. Daniel Kimutai Rono was born on 20th September 1968 in Kiptaragon Village Amalo Location, Olenguruone Division, Kuresoi District in Nakuru County.  He is the second of six children (4 sons and 2 daughters) born to the late Paul Kimutai Kipkones Arap Maritim and the Late Elizabeth Chebet Taprandich.  He was baptized on 20th May 1979 and confirmed on 1st November 1981 at St. Kizito in Plot – Amalo, Olenguruone Parish.

He attended Olenguruone D.E.B Primary School 1975 – 1982.  In 1983, he joined Olenguruone Secondary School and successfully completed in 1986, obtaining Certificate of Education.

In 1987, he joined St. Mary’s Senior Seminary (Molo) for spiritual formation.  Between 1988 and 1989, he was in St. Augustine’s Senior Seminary (Mabanga- Bungoma) studying philosophy.  Upon finishing his Philosophy training, he proceeded to St. Thomas Aquinas Seminary Senior Seminary in Nairobi for Theological studies.  After completing the second year of theology, he and his classmates from Nakuru Diocese were given one year out for pastoral work and experience.  During that year, he was assigned to work in Sts. Peter and Paul Kiptangwanyi Parish and later in St. Kizito Olenguruone Parish during the so called 1992 ‘Tribal Clashes’ in Molo area, where he played a very crucial role in assisting the clashes victims.  After the Pastoral year, he joined 3rd year Theology in St. Thomas Aquinas Seminary.

Upon completing the first semester of 3rd year in Theology, the then Bishop Raphael Ndingi sent him to Rome in Italy to continue with his theological studies and Seminary formation.  He left for Rome in September 1993 and undertook his theological studies in the Pontifical University of the Holy Cross, while residing at the International Ecclesiastical College “Sedes Sapientiae”.  In June 1995, he finished his Seminary formation and first cycle of theological studies, obtaining Masters Degree in Sacred Theology.

In October 1995, he proceeded with his studies, specializing in Dogmatic/Systematic Theology.  On 26th November 1995, he was ordained a Deacon at Basilica of St. Apollinarius, in Rome. He then continued with his studies and later came to Kenya in June 1996 for priestly ordination.  He was ordained a priest on 27th July 1996 in St. Kizito Olenguruone Parish, Nakuru Diocese by the then Bishop Raphael Ndingi. In October 1996, Fr. Rono went back to Rome to complete his studies, obtaining Masters Degree in Sacred Theology in June 1997.

Upon his return, from Rome in October 1997, he was appointed to Larmudiac Parish as an Assistant Parish Priest, where he worked tirelessly to help the clash victims during the so-called 1998 ”Tribal Clashes” in Njoro area.  In May 1998, he was appointed as the Parish Priest in the same Parish, where he worked until December 1998.

In January 1999, he was appointed by Seminary Episcopal Commission (SEC) as a formator and lecturer in Systematic Theology at St. Matthias Mulumba Senior Seminary – Kapsabet.  While in the Seminary the same year, he was appointed as the Pastoral Coordinator and General Moderator of Small Christian Communities.  From January 2000 until May 2012, Fr. Rono was the Dean of Students, Master of Discipline, Secretary to the staff and in charge of manual Labour.

In October 2002, he was sent to Rome to pursue his Doctoral studies as Pontifical University of Holy Cross, where in June 2005 he earned a Doctoral Degree (PhD) in Sacred Theology.  While studying in Rome, he served in several parishes, particularly as assistant priest in Santa Maria Parish in Florence Archdiocese, Italy Between 2003 -2005.

Upon return in August 2005, he was appointed to serve as an assistant Parish Priest in Cathedral of Christ the King until May 2006.  Later In June 2006, he was appointed as Parish Priest in St. Monica Section 58 Parish, Nakuru, where he served until April 2009, Between May 2009 and October 2010, he was Parish priest of St. Paul’s Wanyororo Parish.

In October 2010, he was appointed as the Episcopal Vicar for East Pokot and the religious, the service he discharged with a lot of diligence and commitment.  In June 2011, he was also appointed as the chaplain of Augustine’s Egerton University Chaplaincy, Njoro.  From July 2010, he has also been serving as Diocesan Censor.

He is a member of the Council of Priests and also a member of the college of Consulters.  He has been the Chairman of; the committee for Kenya Drought Recovery Project in CDN, The Caretakers Committee for Mercy Mission Hospital in Eldama Ravine, the Diocesan health Advisory Board, the Diocesan Liturgical Committee and the Committee for the Inter – Diocesan Peace and Border Evangelization Initiative between Nakuru Diocese and Lodwar Diocese.  He has also been a member of; the CDN Management team, the Board of Directors for CDN Water Programme, Committee for St. Anthony Health Centre and Mother Kelvin Dispensary, and Committee in charge of priest’s ongoing formation at Nairobi Metropolitan See.

Besides, Fr. Rono has been a part-time Lecturer at Laikipia University from 2007 to December 2013, where he has been teaching Educational and religious courses.  He also been Part – time Lecturer at Nyahururu Town Campus from May 2010 until December 2013, teaching the same courses.

In February 2014, Fr. Rono was appointed as Deputy General Secretary of the Kenya Conference of Catholic Bishops – General Secretariat – by His Eminence John Cardinal Njue, who is the Chairman of KCCB, following the resolution of the Permanent Council of Bishops.

Comments are closed.